Akın Akın Beypazarı Festivali’ne

9 Eylül’de Başlayan 12.Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali 11 Eylül Pazar akşamına kadar devam etti.

Geçen yıl Türkiye’nin her bölgesinden gelen 130 Binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan Beypazarılılar memnun.12.Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali açılışna TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, AK Parti Ankara Milletvekilleri Haluk İpek, Profesör Doktor Emrullah İşler, Tülay Selamoğlu,Profesör Doktor Cevdet Erdöl, Ülker Güzel, İstanbul Milletvekili Güldal Akşit, Kütahya Milletvekili Profesör Doktor Vural Kavuncu, Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu,Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın eşi Songül Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın eşi Gülten Günay, Ankara İl Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Beypazarı Kaymakamı Mustafa Kaya, Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp, Yargı Mensupları, Litvanya, Güney Afrika, Romanya Büyükelçileri,Çevre il ve ilçelerin Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları, Daire Amirleri, Bürokratlar ve Beypazarılılar katıldı.

Yerli ve Yabancı Grupların Halk Oyunları ile başlayan açılışta Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp, Ankara Valisi Alaattin Yüksel ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek açılış konuşması yaptılar.

Çiçek açılışta yaptığı konuşmada, bu tür şenlikleri önemsediklerini belirterek, “Şenliklerde önce birlik ve dayanışmamızı güçlendiriyoruz. Bu coğrafyada bin yıldır inşa ettiğimiz örnek ve tertemiz kültürümüz var. Bunu yaşatmak bugün yaşayan insanların boynunun borcudur” dedi.

2011 Yılı Evliya Çelebi’nin 400. Doğum Yılı Kutlamaları sebebi ile tören alanında Ankara Taş Adamlar grubunun simgesel görüntüleri ile renklendirdiği açılılşta,  Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp, bu yıl 12′ncisi düzenlenen festivalin renkli görüntülere sahne olacağını belirtirken açılış konuşmaları sonrası TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Gazeteci Yazar Yavuz Donat’a teşekkür plaketi takdim etti.

Kültürler Beypazarı’nda buluştu

Yabancı konuk ülkeler ve belediyeler halk oyunları gösterileriyle festivale renk kattılar. Üç gün boyunca şehrin farklı bölgelerinde halk oyunları gösterileri sunacak olan ülke temsilcileri, Beypazarı kültürünü tanımaktan da mutlu oldular.

Kültür Festivallerinin vazgeçilemezleri sergiler bu yılda festivalde yerlerini aldı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da çok sayıda sanatçının fotoğraf ve resim sergileri festivalin sanatsal yönünü ortaya koydu.

Kaybolmakta olan değerlerimizden çocuk oyunlarını tekrar yaşatabilmek ve çocuklara tanıtabilmek için tarihi sokaklarda, körebe, yakan top, ip atlama, çember çevirme, istop mendil kapmaca, seksek gibi oyunlar gelen misafirlere eğlenceli anlar yaşattı.

Beypazarı’nın sembolü haline gelen Havuç yarışmaları bu yılda festivale renk katıyor.En İyi Havuç Yetiştiricisi ve 2.Beypazarı Havuç Güzeli seçimi yapıldı.Ayrıca Yaprak Sarma yarışması ve Gümüş Takı Tasarım yarışması ise Festivalin son gününde gerçekleşti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ziyaretleri ile festivale renk kattılar.

Festival alanına kurulan lunaparkla, konserler, sergiler ve yöresel ürün stantlarıyla tam bir şenlik havasına bürünen Beypazarı, akşam saat 20:00 de Beypiliç sponsorluğunda yapılan  Kutsi konseriyle devam etti.Beypazarı Şehir Stadı’nda adeta izdiham yaşandı.Stadın tamamını dolduran Beypazarılılar Serdar Şimşek ve Kutsi şarkıları ile coşarken, muhteşem havai fişek gösterileri ile eğlenceli saatler geçirdiler.

CEMİL ÇİÇEK  “TÜRKİYE MARKA BİR ÜLKE, ANKARA MARKA BİR ŞEHİR, BEYPAZARI’DA MARKA İLÇEDİR”

12.Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali açılışında konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye’nin giderek dünyada marka ülke haline geldiğini, Türkiye Cumhuriyeti devletinin de marka bir devlet olduğunu belirterek, Türkiye’nin sözü dinlenen, sözüne itibar edilen ve yapacağı merak edilen bir ülke olduğunu söyledi. Böyle bir ülkenin başkenti olan Ankara’nın da bir marka şehir olduğunu ifade eden Çiçek, Beypazarı’nın da Ankara’da özel bir yeri olduğunu kaydetti. Beypazarı’nın, tarihten bugüne bütün tahribatlara ve ihmallere rağmen halen tarih ve kültürden, örf ve geleneklerden önemli çizgileri yaşayan ve yaşatan bir ilçe olduğunu belirterek, “Yani Beypazarı da marka bir ilçedir. Ünü, şöhreti kendi hudutlarını çoktan aşmış ve herkesin merak ettiği bir ilçemiz haline geldi. İşin bu nokta gelmesinde emeği geçen birçok insan var. Kendileri teşekkür ediyorum” dedi.

Beypazarı’nı daha ileri bir noktaya taşımak ve şimdi taşıdığı özellikleri koruyarak ve yenilerini ekleyerek daha önemli bir noktaya taşımak gerektiğini belirten Çiçek, bu şenliklerin de bunun için bir vesile olduğunu söyledi. Çiçek, Türkiye’nin kendi kültürünü yaşattığı sürece birlik ve beraberliğinin kuvvetleneceğini, dayanışmanın da artacağını vurgulayarak, “1071′ten beri ülkemizin birliği, dirliği her zaman en öncelikli konu olmuştur. Her zaman söyleriz; ‘Ülkemizin birliğe ihtiyacı var’ deriz.

Bu mevsimlik bir talep değil bu coğrafyada yaşadığımız müddetçe vurgu yapmamız gereken bir sorunumuzdur. Özellikle çevremizde olup bitenlere baktığımızda bunun en kadar önemli olduğunu bilmemiz lazım” dedi.